مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

کارت بازرگانی چیست؟ نحوه اخذ کارت بازرگانی

مراحل اخذ کارت بازرگانی

همه اشخاص حقوقی و حقیقی می توانند کارت بازرگانی دریافت کنند. کارت بازرگانی، مجوزی است برای انجام فعالیت های مربوط به واردات، صادرات و گمرکی می باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع کارت بازرگانی، مزایای اخذ کارت بازرگانی، شرایط اخذ کارت بازرگانی، مراحل دریافت کارت بازرگانی و سایر مسائل مرتبط با کارت بازرگانی بیشتر آشنا کنیم.

کارت بازرگانی چیست و چه کاربردی دارد؟
بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که به اشخاص حقیقی و حقوقی که در زمینه واردات و صادرات بین المللی از بنادر و گمرکات کشور مشغول فعالیت هستند، داده می شود. طبق ماده 2 قانون صادرات و واردات تصویبی در سال 1372 به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده کارت بازرگانی، اجازه داده می شود تا از طریق مرز های رسمی بین المللی، به کار تجارت خارجی مشغول باشند.
امکان صدور کارت بازرگانی برای بازرگانان منوط به آن است که افراد موسسات تجاری خود را به عنوان دفتر تجارتی ثبت کرده و هم چنین عضو اتاق بازرگانی باشند.
بازرگانانی که تقاضای صدور کارت بازرگانی می کنند باید طبق فرم های چاپی از طرف اتاق بازرگانی، اطلاعات مربوط به فعالیت تجاری خود را تسلیم اتاق بازرگانی نموده و دو معرف از اعضای اتاق بازرگانی را داشته باشند. صدور کارت بازرگانی برای تاجران خارجی و شرکت های تجاری خارجی منوط به فعالیت دو طرفه و مبادلاتی می باشد یعنی در صورتی امکان اخذ کارت بازرگانی برای بازرگانان خارجی وجود خواهد داشت که کشور محل اقامت آن ها نیز به تاجران ایرانی اجازه فعالیت تجاری رسمی دهد.
از مهم ترین کاربردهای دریافت کارت بازرگانی می توان به مواردی همچون: ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرک و صادرات کالا های مجاز، انجام امور حق العمل کاری در گمرک، ثبت علائم تجاری و برند های غیر فارسی با دارا بودن کارت بازرگانی، اخذ ویزای تجاری با کارت بازرگانی، واردات از بنادر و مناطق آزاد، عضویت در اتاق بازرگانی و... می توان اشاره کرد.

آشنایی با انواع کارت بازرگانی
کارت بازرگانی انواع مختلفی دارد. به طور کلی چهار نوع کارت بازرگانی داریم.
. کارت بازرگانی تجاری: کلیه اشخاص دارنده کارت بازرگانی تجاری اعم از حقیقی و حقوقی دارنده این کارت، می توانند در زمینه صادرات و واردات به فعالیت بپردازند. 
. کارت بازرگانی خدماتی: از فواید کارت بازرگانی خدماتی، می توان واردات کالا در زمینه فعالیت شغلی دارندگان این نوع از کارت بازرگانی اشاره کرد.
. کارت بازرگانی موردی: اشخاص دارنده این کارت فقط یک بار حق ترخیص کالا های خود از گمرکات کشور را دارند. 
. کارت بازرگانی تولیدی-صنعتی: دارندگان کارت بازرگانی صنعتی فقط مجاز به واردات تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه مورد نیاز شاخه فعالیت صنعتی خود هستند.

شرایط دریافت کارت بازرگانی چیست؟
در حال حاضر، اخذ کارت بازرگانی برای افراد حائز شرایط اخذ کارت بازرگانی کار چندان سخت و پیچیده ای نیست. شرایط جدید دریافت کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح زیر می باشد:
1- حداقل سن برای اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقیقی، 21 سال سن می باشد. هم چنین کارت پایان خدمت برای اخذ کارت بازرگانی الزامی است. ( انواع معافیت ها نیز مورد تایید است.)
2- حداقل 3 سال فعالیت در زمینه های تولیدی و تجاری مورد تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی و یا ارائه مدرک دانشگاهی یا برخورداری از مجوز تولید از وزارت خانه های مربوطه (در مورد اشخص حقیقی). هم چنین دارا بودن پروانه کسب و اقامت متقاضیان کارت بازرگانی
3- دارا بودن محلی مناسب فعالیت تولیدی یا تجاری که ملک شخصی باشد یا استیجاری تفاوتی ندارد.
4- از دیگر شرایط دریافت کارت بازرگانی، بر خورداری از حساب جاری در یکی از بانک های داخلی می باشد.
5- ارائه گواهی نامه عدم سوء سابقه کیفری و نداشتن سابقه ورشکستگی در هر زمینه شغلی
6- برخورداری از دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه های ثبتی مورد تایید و حسابرسی شده

نکات مهم در مورد اخذ کارت بازرگانی
در ادامه نکاتی برای اخذ کارت بازرگانی خدمت شما عزیزان ارائه می شود تا هنگام سپری کردن مراحل اخذ کارت بازرگانی مشکلی نداشته باشید.
1- مدیران عامل و رییسان هیئت مدیره شرکت ها باید پروانه کار و اقامت داشته هم چنین گواهی عدم سوء سابقه کیفری را نیز در پرونده مربوطه پیوست کنند.
2- هر شخص حقیقی یا حقوقی نمی تواند بیشتر از یک کارت بازرگانی داشته باشد. یعنی اگر شخصی کارت بازرگانی بعنوان شخص حقوقی را قبلا دریافت کرده است مجددا نمی تواند کارت بازرگانی شخصیت حقیقی دریافت کند.
3- به خاطر داشته باشید که برای هر واحد ملکی چه شخصی و چه استیجاری فقط یک کارت بازرگانی می توان اخذ کرد.
4- آدرس هایی که در اظهارنامه های ثبتی، سند ملک یا اجاره نامه تجاری ملک ثبت شده باید با هم یکسان باشند.
5- در تمامی مراحل ثبت نام و دریافت کارت بازرگانی، حضور متقاضیان حقوقی و یا حقیقی الزامی می باشد.

راهنمای ثبت نام و دریافت کارت بازرگانی
1- قبل از هر کاری ابتدا باید وارد سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند شوید که زیرمجموعه سامانه اتاق بازرگانی می باشد.
2- وارد کردن اطلاعات متقاضی دریافت کارت بازرگانی و اطلاعات شرکت مربوطه
** در صورتی که دارنده کارت بازرگانی بوده و قصد تمدید کارت بازرگانی را دارید، اطلاعات مربوط به دارنده کارت بازرگانی و اطلاعات ثبتی مطابق با برگه اظهارنامه ثبتی را وارد کنید.
3- وارد کردن اطلاعات تماس و نشانی اصلی در کادر مربوطه در فرم
4- ثبت اطلاعات اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت
5- تایید کردن فرم های مورد نیاز جهت صدور کارت بازرگانی
6- انتخاب حداقل یک رشته و حداکثر 3 شاخه فعالیتی برای واردات
7- پس از سپری کردن مراحل فوق نوبت به اسکن کردن مدارک مورد نیاز می شود. پس از گذراندن این مرحله باید اطلاعات فیش های پرداختی مورد نظر را در سامانه وارد کنید.
سرآخر پس از وارد کردن کلیه اطلاعات به صورت صحیح، یک بار اطلاعات وارد شده را با دقت بازبینی کنید، درصورت نیاز اصلا کرده و در نهایت، اطلاعات ورودی به سامانه را تایید نهایی کنید.

دریافت کارت بازرگانی، نقطه شروع فعالیت در بازار های بین المللی
صادرات و واردات بخش مهمی از تجارت کشور است. در حقیقت دریافت کارت بازرگانی به عنوان نقطه شروع فعالیت تجاری و ورود به بازار های جهانی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ کارت بازرگانی می توانید با مشاورین شرکت حفیظ محاسب تماس گرفته و در این زمینه سوالات یا مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.
کارشناسان خبره شرکت حفیظ محاسب، در زمینه ثبت برند تجاری، اخذ کارت بازرگانی، کلیه امور حسابداری و کلیه امور حقوقی مشغول به فعالیت هستند و آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشند.
در این مقاله تلاش کردیم تا نکات مربوط به اخذ کارت بازرگانی را با بکدیگر بررسی کنیم. در انتهای مقاله از شما عزیزان دعوت می کنیم تا نظرات خود در مورد کارت بازرگانی در بخش نظرات قسمت پایینی صفحه با ما در میان بگذارید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  اهمیت حسابداری تولیدی
•  آموزش حسابداری ویژه اشتغال به کار در بهترین آموزشگاه تخصصی حسابداری
•  با کارهای شرکت های حسابداری بیشتر آشنا شوید
•  7 راز حسابدار موفق چیست؟
•  فرق حسابداری با حسابرسی چیست؟
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری