مشاوره و پشتیبانی : 09132626269 | 03155461706

کاربردی ترین اصطلاحات حسابداری

اصطلاحات مهم حسابداری

حسابداری و حسابرسی در هر صنعت و مدیریتی کاربرد داشته و این رشته در صدر اولویت های تحصیلی در دانشگاه ها قرار دارد.
تغییرات مالی در شرکت ها و سازمان ها در برخی از مواقع پیچیده می شوند و بر کارکرد شرکت تاثیر دارند. حسابدار می تواندتاثیر مهمی در این مواقع داشته باشد.
حسابدار می تواند اطلاعات مالی را با استفاده از استانداردهای حسابداری مشخص کند
با توجه به مهم بودن رشته حسابداری و حسابرسی، شرکت حفیظ محاسب برآن شده تا در این وب سایت، اطلاعات کافی و جامع را در اختیار علاقه مندان به این رشته قرار دهد.
در این مبحث، ما به تعریف اصطلاحات مهم حسابداری می پردازیم. لغات و اصطلاحات حسابداری بسیار زیاد است.

تعریف اصطلاحات مهم حسابداری

حسابداری Accounting
تعاریف متعدد و مختلفی برای حسابداری ارائه شده است که در یکی از از قدیمی ترین آنها گفته شده است که "حسابداری  زبان تجارت است".
در سالهای اخیر با توسعه فناوری اطاعات و نگرش سیستمی به سازمانها و مدیریت آن حسابداری را به عنوان بخشی از سیستم های اطلاعاتی مدیریت برای تهیه اطلاعات مناسب جهت کنترل و تصمیم گیری دانسته اند. حسابداری به عنوان یک سیستم اطلاعاتی عبارت لست از فرآیند تشخیص و اندازگیری و ثبت و پردازش رویدادهای اقتصادی (مالی) یک سازمان و تهیه اطلاعات لازم و گزارشگری آن به استفادکنندگان این اطلاعات.
کار اصلی حسابدار، ثبت و خلاصه کردن اطلاعات مالی حساب است.

دارایی  (Asset):
در علم حسابداری، دارایی عبارت است از کلیه اموال و حقوقی از ارزش پولی برخوردار باشند. دارایی های یک واحد ممکن است پدیده های عینی و مشهود باشند.
در مبحث حسابداری، دارایی ها یا جاری هستند یا غیرجاری (ثابت)
پول نقد، حساب های دریافتنی و فهرست های موجودی کالا می باشد. حساب های جاری متغیر هستند و در طی یک سال مصرف خواهند شد. دارایی های ثابت آن هایی هستند که انتظار می رود تا به تولید سود برای بیش از یک سال ادامه دهند و جریانات نقدی آنها بیشتر از یک سال حاصل شود. دارایی های ثابت مثل تجهیزات ،ساختمان هاو املاک و مستغلات.

بدهی (Debt):
تعهداتی هستند که یک موسسه در مقابل اشخاص و موسسات دیگر دارندو از معاملات به وجود آمده اند و باید طی یک سال مالی پرداخته شود.
این بدهی ها توسط حسابدار و حسابرس شرکت، مشخص می شود. بدهی های یک شرکت و تقسیم بندی و تفکیک بدهی ها حائز اهمیت است و صاحبان سرمایه و مدیران باید اطلاعات دقیق از بدهی های خود داشته باشند.
بدهی ها به دو دسته جاری و کوتاه مدت و بدهی های بلند مدت و غیر جاری تفکیک می شود.  
بدهی های جاری بدهی هایی هستند سررسید آن ها در همان دوره مالی یا در دوره های آینده که دوره مالی آتی است باشد. این بدهی ها، بدهی های کوتاه مدت آن سازمان و شرکت هستند.
بدهی های بلندمدت بدهی هایی هستند که در دوره مالی جاری و آتی پرداخت نمی شوند و سررسید آن ها حداقل پس از گذشت دوره مالی جاری و آتی خواهد بود.

سرمایه(Capital):
حق مالی صاحب یا صاحبان سرمایه  یک موسسه نسبت به دارایی های آن موسسه می باشد که با کسر کردن بدهی های یک موسسه از کل دارایی های آن موسسه سرمایه بدست می آید.
بدهی –دارایی = سرمایه
بدهی+ سرمایه=دارایی
بدین صورت می توان این گونه گفت که هر نوع دارایی های مالی یا ارزش دارایی های مالی نظیر وجه نقد موجود در حساب بانکی ،همین طور کارخانه ها،ماشین آلات و تجهیزاتی که برای تولید در اختیار شرکت هاست سرمایه گفته می شود.
 معنی درست سرمایه به مفهومی که واژه سرمایه در آن مورد استفاده قرار می گیرد،بستگی دارد. عموما به منابع مالی مورد استفاده سرمایه گفته می شود. شرکت ها و جوامع که سرمایه بیشتری دارند از سایر رقبای خود با سرمایه کمتر، عملکرد بهتری خواهند داشت.
***سرمایه با پول فرق دارد.پول صرف خرید کالاها و نیازها می شود. ولی سرمایه طول عمر بیشتری دارد و برای تولید ثروت در سرمایه گذاری  به کار می رود. اگرچه از سرمایه برای تولید ثروت استفاده می شود اما می توان سرمایه را با یک هزینه ماهیانه یا سالانه برای تولید ثروت اجاره کرد.
در پایان می توان گفت که هر بنگاهی اموال ،منابع مالی و مطالباتی دارد که دارایی نامیده می شود. این دارایی ها از حقوق صاحبان سهام بنگاه و بستانکاران آن تامین می شود. بنگاه در مقابل سهام داران و اشخاص دیگر تعهداتی دارد، که بدهی نامیده می شود و باید از محل دارایی های بنگاه پرداخت شود. مازاد دارایی بربدهی یک بنگاه حق مالی سهامداران بنگاه بردارایی های آن است که سرمایه نامیده می شود.
این معادله نشان می دهد که در مقابل یک دلار، یک بنگاه حق مالی وجود دارد و این حق به بستانکاران یا سهامداران تعلق دارد.
به بیان ساده،این معادله مبین آن است که جمع دارایی ها، مساوی با جمع بدهی ها بعلاوه ارزش خالص (مالکیت) است.

درآمد(Revenue):
درآمد عبارت است از مبالغی که از فروش کالا و ارائه خدمات یا در اختیار قرار دادن منابع اقتصادی موسسه به سایرین ،عاید موسسه می شود.
باید توجه داشت که درآمد به تحصیل وجه نقد یا افزایش سایر دارایی ها منجر می شود،مانند فروش کالا به طور نقد یا نسیه.

هزینه (Expense):
هزینه عبارت است از بهای تمام شده کالا و خدمات که به منظور کسب درآمد به فروش یا مصرف رسیده یا انجام شده باشد.
باید توجه داشت که هزینه ،به خروج یا مصرف دارایی ها یابه افزایش بدهی های یک موسسه منجر می شود،مانند: پرداخت حقوق کارکنان یک موسسه.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  مزیت استفاده از نرم افزار حسابداری
•  خدمات حسابداری پیمانکاری
•  مراحل قدم به قدم حسابداری پيمانكاری
•  حسابدار کیست و وظایف حسابدار چیست؟
•  مزیت استفاده از نرم افزار حسابداری هلو
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری