مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

حسابداری تولیدی یا صنعتی چیست؟

حسابداری تولیدی چیست

اگر بخواهیم بگوییم حسابداری تولیدی یا صنعتی چیست و نقش آن به چه شکل است می توان این گونه گفت که این نوع حسابداری یک پیش بینی دقیق از هزینه های پیش رو برای تولید و ایجاد یک محصول دریک سازان را برعهده گرفته و با اظهارنظر دقیق میزان ریسک پذیری و قیمت منطقی محصول را مشخص می نماید. بدین صورت می توان به کمک ثبت های حسابداری با خیالی راحت و آسوده وارد عرصه تولید شد و با نظارت و کنترل همه جانبه بر روی هزینه های مواد، دستمزد و کارخانه، تصمیماتی معقولانه تر و دقیق تر اتخاذ نمود.
حسابداری تولیدی یا صنعتی یک پیش بینی از هزینه های پیش رو، برای تولید یک محصول در یک سازمان را برعهده دارد.

وظایف حسابداری تولیدی
برای یک حسابدار تولیدی مواردی چون ارزیابی موجودی کالا، محاسبه ی هزینه ای انجام شده، در مورد کالای فروخته شده، هزینه خرید مواد اولیه، هزینه فرآیند ساخت کالا را می توان در حیطه وظایف حسابداری تولیدی یا صنعتی تعریف کرداز این رو حسابدار می توان در کاهش هزینه ها ، نترل موجودی و تصمیم در نحو قیمت گذاری نقش ایفا کند.

انواع هزینه های تولید:
با بررسی انواع هزینه های تولید که برسرراه هر نهاد یا سازمانی وجود دارد آنها را برای رصد آینده ای موفق رصد می کند.
از این رو می توان هزینه های شرکت را به مستقیم و غیر مستقیم و سربار تقسیم کرد:
یکی  از اصلی ترین وظایف مدیر تولید بررسی دقیق هزینه های مستقیم و غیر مستقیم و کاهش فرآیند های تولید برای کاهش هزینه های تولید است.
در ادامه به معرفی انواع هزینه های تولید می پردازیم:
هزینه مواد اولیه
هزینه ساخت
هزینه های تجاری
هزینه های مستقیم
هزینه های غیر مستقیم یا سربار ساخت

هزینه سربار تولید چیست؟
هزینه های که در ساخت و تولید به صورت مستقیم دخالت ندارند یا نمی توان آن را به تولید کالای خاص نسبت داد.
لازم به ذکر است گه چون تعداد واقعی تولید از ابتدا ی دوره مشخص نیست،سهم هزینه سربار برای یک واحد محصول را نمی توان دقیقا محاسبه نمود.

درآمد شرکت تولیدی در حسابداری تولیدی:
درآمد شرکت های تولیدی را می توان به درآمد عملیاتی یا اصلی (از طریق فروش کالا بدست می آید) و درآمد های غیر عملیاتی یافرعی(سودهای بانکی،جوایز و...)تقسیم نمود. مسلما حضور حسابدار تولیدی، در نحو و میزان کسب درآمدهای عملیاتی و ثبت های حسابداری تولیدی و سنجش بهای تمام شده یک کالا و در نهایت سودهی سازمان ها،غیرقابل چشم پوشی است.
**برخی از شرکت ها درآمد های غیر عملیاتی به صورت ثابت درآورده اند، به همین دلیل این بخش از نظر ماهیتی مانند درامد عملیاتی است.

صورت های مالی و محاسبه زود و زیان شرکت تولیدی:
صورت های مالی می تواند به کمک ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت جریان وجه نقد، صورت سود و زیان جامع به نحو ورود نقدینگی و مکان و میزان مصرف آن بپردازد. وقتی که یک حسابدار جزیبات دارایی ها و بدهی ها به کمک ترازنامه یا میزان دقیق درآمدها و هزینه ها در قالب صورت سود و زیان در اختیار بگیرد در این حالت می توان گفت که صورت های مالی به یاری محاسبه سود و زیان شرکت تولیدی آمده است.


نحو حسابداری شرکت های تولیدی:
هنگامی نحوی حسابداری شرکت های تولیدی موفق است که قادر باشد سیستم موفق حسابداری را طراحی کرده و به وسیله آن اهداف مختلف مجموعه را تامین کند.
به صورت کلی شرکت های تولیدی مواد اولیه و کالاهایی را خریداری و آنها راتغییرشکل می دهند و یا به کالای دیگری تبدیل می کنند و به فروش می رساند،شرکت های تولیدی می گویند و هم چنین شرکت های تولیدی با استفاده از عوامل تولید به ساخت کالا می پردازند

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  مراحل ثبت برند برای شغل خود
•  تفاوت حسابداری شرکت های دولتی با حسابداری شرکت های غیر دولتی
•  آموزش حسابداری ویژه اشتغال به کار در بهترین آموزشگاه تخصصی حسابداری
•  شرایط بازار کار رشته حسابداری و مالی چگونه است؟
•  7 راز حسابدار موفق چیست؟
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری