مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

اهمیت حسابداری برای شرکت های کوچک

حسابداری شرکت های کوچک

در گذشته های دور مردم با استفاده از چرتکه و قلم و یکی دو دفتر دخل و خرج یک واحد اقتصادی را ثبت و بررسی می کردند امروزه با پیشرفت نسل جدید تکنولوژی به جای چرتکه از کامپیوتر و ماشین حساب استفاده می کنند
سیستم اطلاعات حسابداری یکی از مهم ترین زیر مجموعه های سیستم اطلاعات مدیریت است اطلاعات حسابداری از لحاظ کیفیت باید بگونه ای باشد که در زمان تصمیم گیری های مهم از آن استفاده شود.

اهمیت حسابداری برای شرکت های کوچک:
حسابداری شرکت های کوچک بسیار بااهمیت است و می تواند در موفقیت های شرکت نقش مهمی داشته باشد.
با توجه به این که وجود سیستم حسابداری برای هر شغلی ضروری است و هر شخصی به عنوان صاحب مشاغل هرچند کوچک باید از تاثیر حسابداری در رونق کسب و کار خود مطلع باشد.

برخی از اهداف حسابداری شرکت های کوچک:
 - ثبت معاملات
 - بودجه ریزی و برنامه ریزی
 - تصمیم گیری
 - عملکرد تجاری
 - وضعیت مالی
 - میزان اعتبار
 - تامین مالی
 - کنترل
 - الزامات قانونی

ضرورت حسابداری برای شرکت های کوچک:
 - ردیابی جریان گردش مالی
 - رفاه شغلی به دلیل درک هزینه های ثابت و متغیر
 - جلوگیری از کلاه برداری و سرقت اموال و منابع مالی
 - شناسایی افراد ناکارآمد
 - صرفه جویی در هزینه های مختلف
موفقیت و پیشرفت تمامی مشاغل و کسب و کارها به یک دانش مالی موثر بستگی دارد. اهمیت این موضوع در شرکت های کوچک و متوسط بیشتر است چرا که توان مالی و نقدینگی پایین این شرکت ها نیازمند مدیریت مالی قوی و تصمیمات حسابداری به موقع می باشد.
برای کسب و کار های کوچک ضروری است که یک سیستم ضبط مناسب داشته باشد. بسیار مهم است که حساب ها تاریخ دقیق داشته باشند تا بتوان حساب های سالانه و واقعی مناسبی را تهییه کرد.
*نگهداری دقیق و منظم حسابداری می تواند به کسب و کار کوچک با بازپرداخت مالیات و نیز جلوگیری از سرقت و تقلب کمک کند.
هم چنین کسب و کار های کوچک در ردیابی هزینه ها، اعتباردهندگان و بدهی ها، درخواست برای تامین مالی، صرفه جویی در حسابداری و پرداخت مالیات دقیق در زمان کمک کند.
در کسب و کارهای کوچک یک سیستم حسابداری صحیح باید اتخاذ نمود که اطلاعات مالی بروز و دقیق باشد اهمیت آن هم این است که شکست آن می تواند منجر به عملکرد نامناسب در سایر سیستم ها شود.

اهمیت حفظ و نگهداری اسناد مالی:
مدیران و صاحبان حرف شرکت های کوچک باید از اهمیت حفظ  و نگهداری اسناد مالی و استفاده از گزارش های مالی برای تصمیم گیری و برنامه ریزی آگاه باشند حساب های که به درستی ثبت و نگهداری شوند می توانند گزارش های مالی مهمی چون:صورت جریان، وجوه نقدینگی و سایر شاخص های عملکرد را فراهم کند که در نهایت به موفقیت و مانگاری کسب و کار منجر می شود. شرکت های نوبا و تازه تاسیس بامشکل عدم مدیریت سرمایه در گردش مواجه هستند مدیریت جریان وجوه نقد و سرمایه در گردش برای ماندگاری و تثبیت شرکت ضروری است. این موارد به بالا رفتن سود و در مواردی حتی رشد اقتصادی منجر می شود. برخورداری از یک سیستم حسابداری موثر و قابل اعتماد میتواند به مدیریت مالی شرکت ها و مشاغل مختلف کمک کند.
از شرکت های کوچک نمی توانند یک حسابدار تمام وقت استخدام کنند می توانند از یک حسابدار پاره وقت کمک بگیرند به این دلیل که حسابدار شرکت را در طراحی سیستم های مالی و ارایه گزارش های مالی سوق می دهد. او با محاسبات مالی به شرکت کمک می کند که به طور مثال دارایی ها را بخرم یا اجاره کنیم.
استخدام حسابدار و خدمات حسابداری که حسابدار ارایه می دهد باعث می شود که شرکت دچار مشکلات مالیاتی نشود و به مقداری که باید مالیات بپردازد.
در اصل حسابدار به شرکت در مدیریت هزینه ها وتوازن آن ها کمک می کند هم چنین به جداسازی هزینه های کاری و شخصی کمک می کند.

• در پایان می توان گفت که وجود حسابدار حتی برای یک کسب و کار کوچک امری ضروری می باشد یک مدیر می توان همیشه قبل از اتخاذ یک تصمیم با حسابدار مشورت کند و از عواقب تصمیمش آگاه شود همواره تاکید شده است که پیشگیری بهتر از درمان است...

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  شرح وظایف و دستورالعملهای واحد حسابداری بیمارستان ها
•  آشنایی با نرم افزار حسابداری هلو
•  خدمات حسابداری پیمانکاری
•  چارچوب نظری گزارشگری مالی
•  کاربردی ترین اصطلاحات حسابداری
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری