مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

نقش حسابداری در کسب و کار چیست؟

نقش حسابداری در کسب و کار

تحولات اقتصادی کشور مثل ایران در طی سال های اخیر نشان می دهد که حسابداری باید پا به پای دیگر علوم پیشرفت کند و با امکانات تازه تری با تصمیم گیری مناسب اقتصادی آشنا شود و اطلاعاتی را در اختیار مدیران قرار دهد.
بعضی از دلایلی که مدیران به اطلاعات مالی اکتفا نمی کنند:
* عدم مطلوبیت کیفی اطلاعات
* مشکل بودن تفسیر اطلاعات برای مدیران
* تخصص نداشتن تهییه کنندگان اطلاعات مالی
* هماهنگ نبودن اطلاعات با شرایط اقتصادی
و...
دانش حسابداری به عنوان یکی از ابزار های مهم در توسعه اقتصادی
کشور هایی رو به توسعه هستند سعی دارند تا از طریق تهیه و اجرای برنامه های توسعه به رشد اقتصادی دست پیدا کنند. برای رسیدن به این رشد اقتصادی اطلاعات قابل اعتمادی لازم است که بتواند پشتوانه تصمیمات در برنامه ریزی های مزبور باشد دراین زمان به کاری و استفاده از سیستم های حسابداری نقش مهم و مثبتی در توسعه اقتصادی ایفا می کند.
هیچ کشوری یا جامعه ای به اهداف توسعه اقتصادی خود نمی رسد مگر این که زمینه قابل اعتماد بودن به موقع اطلاعات مالی را فراهم کند.
برای ایجاد و فراهم کردن اطلاعات حسابداری دریک جامعه باید شرایطی فراهم شود که با نبودن هریک از اطلاعات سیستم دچار نارسایی می شود.

وظایف حسابداران
*یاری کردن مدیران در ایجاد و اجرای درست و صحیح برنامه ها
*ایجاد کردن صحیح اطلاعات برای مدیریت برای تصمیم گیری
*برقرار کردن روش هایی برای اعمال کنترل و کاهش هزینه ها
در نتیجه توسعه اقتصادی و پیشرفت حسابداری با یکدیگر رابطه ی مستقیم دارند. یعنی رشد و توسعه هریک رشد و توسعه دیگری را به همراه دارد.
اقتصاددانان در کشورهای روبه توسعه گمان می کنند که رشته حسابداری زمانی رشد و توسعه پیدا می کند که اقتصاد روبه رشد و توسعه باشد اما این یک باور اشتباه است زمانی یک کشور از نظر اقتصادی رشد پیدا می کند که به رشته حسابداری اهمیت دهند بنابراین باید شرایط و زیر ساخت های اساسی برای این رشته فراهم کرد.
از طریق فرهنگ سازی در جامعه و رفع موانع با راه حل های پیشنهادی می توانیم منجربه رشد و توسعه اقتصادی شویم و رشد و توسعه اقتصادی باعث رشد و توسعه حسابداری می شود.

نقش حسابداری و اهمیت آن در کسب و کار
حسابداری در شرکت ها به دو نوع مالی و مدیریتی تقسیم بندی می شود:
• حسابداری مدیریتی در بهتر شدن اداره کسب و کار اهمیت دارد
• حسابداری مالی درباره چگونگی عملکرد مالی شرکت گزارش ارائه می دهد
اهمیت حسابداری مدیریتی در تهیه  کردن و گزارش های داخلی برای مدیریت است مدیران برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه و دقیق به این اطلاعات مالی به صورت به موقع و دقیق نیاز دارند، این گزارش ها در انواع مختلفی در صورت نیاز و درخواست مدیران اصلاح و ارائه می شود.

اهمیت داده های حسابداری در تصمیم گیری شرکت:
در اداره کردن و جلو بردن یک شغل و کسب و کار در اختیار داشتن اطلاعات دقیق درباره دارایی ها،بدهی ها و سود و ضرر شرکت و همچنین درباره موقعیت کنونی که شرکت در آن قرار دارد اهمیت دارد.
داشتن این اطلاعات به مدیران و سرمایه گذاران کمک می کند که بتواند به صورت بهتر و دقیق تر تصمیم بگیرند و براساس اطلاعاتی که در دست دارند به دنبال تامین کردن بودجه و سرمایه گذاران جدید باشند و از بروز به وجود آمدن مشکلات مالی در آینده جلوگیری کنند.
نقش حسابداری در اداره کسب و کارها در این مرحله اهمیت پیدا می کند. حسابداران می توانند با کمک ابزارها و نرم افزارهای حسابداری و با بهره گیری از جزوء های حسابداری این اطلاعات را به طور دقیق تهیه کنند و در اختیار مدیران و سرمایه گذاران قرار دهند.

نقش حسابداری در برآورد های مالیاتی کسب و کارها:
کسی که یک کسب و کاری رو راه اندازی می کنه باید موارد قانونی را نیز بداند همه ی کسب و کارها در هر درجه و مرتبه ای که باشند باید قوانین مالیاتی را رعایت کنند
یکی دیگر از نقش های مهمی حسابداری که در کسب و کارها دارد، بررسی میزان سوددهی یا ضرر و اهمیت آن در امور مالیاتی است. کسب و کارها با کمک حسابداران یا بهره گیری از خدمات حسابداری مثل نرم افزار های هوشمند حسابداری برآورد و اظهارنظر های دقیق خود را انجام می دهند.
دقت عمل داشتن در امور مالیاتی برای جلوگیری از بروز ضرر های احتمالی و مخصوصا جریمه های که در صورت دیرکرد در پرداخت مالیات یا اشتباه در برآورد مالیات ممکن است به وجود بیاید بسیار حائز اهمیت است.
از طرفی تمامی شرکت ها و کسب و کار ها باید در خصوص ارائه مشخصات و صورت حساب های مالی به بخش این کار ارائه دهند.

اهمیت حسابداری در برنامه ریزی برنامه های شرکت ها و تامین مالی:
تمامی کسب و کارهایی که در کار خود موفق هستند و به درجه و جایگاهی رسیده اند برای خود برنامه ریزی کرده اند.
بخش خدمات حسابداری با کمک و یاری حسابداران با تجربه یا بهره گیری از آموزش حسابداری تمامی داده و پیشینه شرکت را بررسی کرده و براساس داده های موجود در خصوص چشم انداز پیش رویی شرکت پیش بینی هایی را صورت می دهد.
تامین بودجه جزء بخش های اساسی برای داشتن یک تجارت موفق و روبه رشد می باشد. نقش حسابداری در کسب و کارها این است که بررسی بیلان های مالی شرکت و هزینه های موجود، میزان بودجه مورد نظر را پیش بینی کرده و راهکارهایی را برای تامین بودجه ارائه می کنند.

اهمیت و نقش حسابداری در ارزیابی عملکرد تجاری کسب و کار:
حسابداران، شرکت ها علی الخصوص حسابداران مدیریتی گزارش هایی را از سوابق مالی شرکت وسوابق عملکردی افراد و اعضای هیئت مدیره ارائه می دهند این سوابق مالی می توانند به مدیران در بررسی نحوه عملکرد شرکت و همچنین وضعیت مالی کنونی شرکت کمک می کنند.
نداشتن حسابدار در کسب و کارها چه مضراتی را ممکن است به دنبال داشته باشد:
صاحبان کسب و کارها و مشاغل به خوبی می دانند که در صورت نداشتن حسابدار و در اختیار نداشتن گزارش های شفاف مالی و عملکردی ، شرکت آن ها با چه خطرات احتمالی روبه رو است و ضرر نداشتن حسابدار بیشتر از هزینه ایست که باید برای تقویت و راه اندازی این بخش بپردازد.
حسابداری را به طور کلی می توان زبان تجارت نامید، تمامی مواردی که گفته شد در راستای موفقیت و افزایش بازده شرکت می باشد و گاهی اوغات می توان گفت که دقت  و به موقع بودن آنها ارتباط مستقیمی با سود و ضرر کسب و کارها دارد .

خلاصه این که همه ی این موارد (توضیح دادن این گزارشات) به عهده حسابدار می باشد تا مطمئن شوند همه ی سهام داران به خوبی این اطلاعات را درک کرده و می توانند ازاین داده ها در راستای تصمیم گیری بهتر برای شرکت بهره ببرند.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  حسابدار کیست و وظایف حسابدار چیست؟
•  تفاوت حسابداری شرکتی با حسابداری دولتی چیست؟
•  شرایط بازار کار رشته حسابداری و مالی چگونه است؟
•  مشاوره مالیاتی چیست؟
•  کارت بازرگانی چیست؟ نحوه اخذ کارت بازرگانی
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری