مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

مراحل ثبت برند برای شغل خود

مراحل ثبت برند

به راستی چرا بیشتر شرکت ها و صاحبان مشاغل، به دنبال ثبت برند هستند؟
مزایای ثبت برند چیست؟
در بیشتر موارد یک آرم و یا یک نام می تواند فرد را به دنیایی از اطلاعات ببرد. از قبیل اسم بوتان برای آبگرمکن و یا مارک آدیداس برای کفش ها.
ثبت برند در حقیقت برای شناخته شدن و مطرح شدن است و این برند از گذشته ها تا به امروز رواج داشته است و شرکت ها برای رواج محصولات تولیدی خود از آرم و برند خود استفاده می کردند و امروزه نیز همین روند ادامه دارد.
این برند می تواند رقم، حرف، عبارت، نقش، تصویر باشد. برند، لوگو، آرم در حقیقت نام تجاری است که سمبل و نمادی از یک کالا است که این برند می تواند پیام مورد نظر را به مخاطب منتقل کند تا جایی که مخاطب با شنیدن و یا دیدن برند، کالای مورد نظر در ذهنش تداعی می شود. این نشان تجاری وقتی مختص آن کالا قرار می گیرد که ثبت شود
1 . وقتی برندی ثبت می شود، آن برند ثبت شده این قدرت را دارد که ذهن انسان را در برخورد با حجم بالای اطلاعات بازاریابی، به هدف و مقصد برساند. برای مثال، شنیدن نام ال جی چه چیزی در ذهن شما تداعی می شود؟
2 . وقتی برندی ثبت شده است و مصرف کننده را برای خرید ترغیب خواهد کرد و آن برند به مرور زمان، می تواند چشم انداز مناسبی پیدا کند. برای مثال, ورساچه و آرمانی دو برندی هستند که در دنیای مد و تبلیغات و زیبایی مورد اعتماد مردم هستند و این اعتناد به مرور زمان به وجود آمده است.
3 . ثبت برند می تواند هیجانات و عواطف مصرف کننده و یا خریدار را برانگیزد و خیلی زود ذهنیت مشتری را به سمت آن برند جلب کند.
اسم برند باید متناسب با فعالیت شرکت و مناسب باشد و آن کالایی که تولید می شود و یا آن خدماتی که ارائه می شود را توصیف کند.ثبت برند در ایران باید از نام ها ایرانی باشد.
برندهایی می توانند در ذهن عموم جای بگیرند که بتوان به راحتی آن ها را تلفظ کرد و به اصطلاح عامیانه آن برند به راحتی در زبان بچرخد و یا اینکه در ذهن افراد جای شود. به همین دلیل است که قبل از ثبت برند بهتر است با مشاورین ثبت برند صحبت کنید تا برند و یا لوگوی شما به راحتی و خیلی سریع، برندینگ شود.
در انتخاب نام برند دقت کنید که خلاقیت داشته باشید و نامی را انتخاب کنید که قبلا استفاده نشده است.
ثبت برند با کمترین هزینه
شرکت حفیظ محاسب، یکی از معتبرترین شرکت های حسابداری و ثبت برند است که این شرکت توانایی ثبت برند را به صورت حضوری و آنلاین دارد. این شرکت، قبل از اقدامات قانونی برای ثبت برند شما، در زمینه انتخاب نام برند، مشاوره می دهد و پس از گرفتن مدارک ، اقدامات لازم را انجام می دهد.

صاحبان شرکت ها، کارخانه های تولیدی می توانند برای محصول خود برندی ثبت کنند و این برند را در اداره ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات به ثبت برسانند. ماده 2 قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته که (حق استعمال انحصاری برند فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند) برای به ثبت رساند برند لازم است که کلیه مدارک لازم قانونی فراهم باشد و با رعایت کردن کامل مقررات مراحل قانونی ثبت برند طی شده باشد.

مراحل ثبت برند برای شغل خود
کسانی که متقاضی ثبت برند هستند باید با ورود به سامانه http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند نمایند.
این سامانه برای ثبت برند، علائم تجاری می باشد و شما به راحتی می توانید وارد این سامانه شده و بدون مراجعه حضوری، برند خود را ثبت کنید.سپس اداره از بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده به شما پاسخ می دهد
برای ثبت برند می توانید با کلیک روی لینک ثبت نام، کلیه مراحل را ثبت نام کنید. بهتر است قبل از شروع و قبل از وارد شدن به این سامانه، مدارک زیر را آماده کنید:
چنانچه گفته شد برای ثبت برندبعداز ورود به

مدارک ثبت برند:
شخص حقیقی(یک شخص):
•    کپی شناسنامه
•    کارت ملی
•    کپی کارت بازرگانی
•    کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا ارت بازرگانی و یاهرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حامیتی دولتی)
شخص حقوقی(موسسه یا نهاد):
•    کپی شناسنامه
•    کپی کارت ملی
•    کپی روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغیرات شرکت نباید بیش از دوسال گذشته باشد)کپی جواز تاسیس
•    کارت بازرگانی
پس از پایان مراحل،کد رهگیری دریافت خواهید کرد و در صورت تایید مدارک توسط کارشناس مربوطه دو نسخه قرارداد به آدرس ارسال خواهد شد و باید هر دو نسخه را امضاء کرد یکی از نسخه ها را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکز ارسال کرده و پس از دریافت مدارک ،مراحل ثبت برند انجام خواهد شد.
بررسی اظهارنامه ثبت برند صرفا براساس اولویت زمان ثبت آنها در سامانه می باشد لذا حضور در اداره تاثیری در روند انجام فرآیند ندارد، پس از تکمیل فرم مربوطه در سامانه ادراه مالکیت صنعتی، اظهارنامه را از لحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی می کند. در صورتی که اداره به دلیل رعایت الزامات قانونی وعدم وجود مشابه و یا عین برند درخواستی، علامت را قابل ثبت بداند، اجازه انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می کند و در صورتی که در مدارک ارسالی و یا تنظیم محتوای اظهارنامه نقصی وجود داشته باشد ابلاغیه رفع نقص می فرستند.
ابلاغیه رد اظهارنامه  ثبت برند زمانی رخ می دهد که در عنوان و یا در تصویر علامت، الزامات قانونی رعایت نشده باشد یا این که پس از بررسی مشابه  و یا عین علامت درخواستی برای کالاهای مورد نظر شما، قبلا به اسم شخص دیگری ثبت شده باشد و حالت دیگر ممکن است زمانی به وجود بیاید که بخشی از کالاها و یا خدمات قابل ثبت نباشد که در این صورت ابلاغیه رد بخشی از موارد خواسته شده در اظهارنامه صادر میشود. در ضمن تاریخ ابلاغیه ای که در خلاصه پروند هست به منزله تاریخ ابلاغ قانونی تلقی می شود.
چنانچه گفته شد اداره مالکیت صنعتی، اظهارنامه را از لحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی می کند و در صورتی که علامت را قابل ثبت بدانند اجازه انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می کند این نکته فراموش نشود که مطابق قانون، ثبت برند اختیاری است مگر موقعی که دولت آن را اجباری کند.
پس از انتشار آگهی  اظهارنامه و تا زمان ثبت برند ،متقاضی از امتیازات و حقوقی برخوردار است که در صورت ثبت برخوردار خواهد بود .بااین حال هرموقع به وسیله متقاضی ثبت درباره کار و عملی که پس از آگهی اظهارنامه رخ دهد دعوایی به وجود آید و خوانده ثابت کند که در زمان انجام عمل ،علامت قانونا قابل ثبت نبوده است به دفاع خوانده رسیدگی و در مورد ثبت یا عدم علامت تصمیم مقتضی اتخاذ می شود.در صورتی که اداره مالکیت صنعتی تشخیص دهد که شرایط مندرج در این قانون رعایت شده است علامت را ثبت کرده و آگهی مربوط به ثبت آن را منتشر و گواهینامه ثبت را به نام متقاضی صادر می نماید.
مدت اعتبار ثبت برند 10سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ی ثبت آن می باشد این مدت با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی 10 ساله با پرداخت هزینه مقرر قابل تمدید است یک مهلت قانونی شش ماهه که از پایان دوره شروع می شود ،برای رپرداخت هزینه تمدید با پرداخت جریمه تاخیر در نظر گرفته می شود .هر ذی نفع می تواند از دادگاه باطل شدن ثبت برند را درخواست کند .چنانچه کسی تقاضای ثبت علامت بازرگانی معینی را کند و دیگری آن را عین علامت ثبت شده ی خود بداند یا آن را شبیه علامت دخود تشخیص دهد به طوری که شباهت مذکور مصرف کنندگان عادی اجناس  وی را به اشتباه اندازد می تواند به ثبت برند او اعتراض کند.
علاوه بر آن ممکن است شخصی  هنوز تقاضای ثبت برند خود را ننموده باشد و قبل از آن که او اقدام کند شخص دیگری همان را ثبت کند به این جهت ماده د16 قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر می دارد:
1)  کسانی که آن علامت را علامت تجاری خود می دانند
2)  کسانی که آن علامت با علامت آن ها به اندازه ای شباهت دارد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه می اندازد.

اعتراض قبل از ثبت برند
اعتراض قبل از ثبت برند باید در ظرف 30 روز از تاریخ انتشار آگهی  مربوط به تقاضای ثبت علامت به عمل آید ،کسی که معترض است باید علاوه بر اسم و شغل و اقامتگاه خود کلیه دلایل و مدارک خود را توضیح دهند وضمیمه کنند اداره ثبت باید در طی ده روز از تاریخ وصول اعتراض نامه ی را به در خواست کننده  ثبت ابلاغ کند چنانچه معترض ظرف 60 روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه ی به متقاضی ثبت اعتراض خود را تعقیب نمایند علامت تقاضا شده به نام درخواست کننده آن به ثبت خواهد رسید.
چون ممکن است اشخاصی که نفع می برند آگهی تقاضای ثبت برند را نفهمند یا آنکه بعداز ثبت علامت طریقه ی استعمال  آن طوری باشد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه اندازد .طبق ماده 22 قانون ثبت علائم و اختراعات اشخاص ذی نفع میتواند در ظرف 3 سال بعد از تاریخ ثبت برند نسبت به آن اعتراض کند.
اعتراض به رد تقاضای ثبت برند از طرف اداره ی ثبت:
ادراره ی ثبت قبل از قبولی تقاضای ثبت برند  باید رسیدگی کند که آیا تقاضای ثبت  مطابق اصول پیش بینی شده  در قانون تنظیم شده و جزءعلائم ممنوعه نیست و همچنین شباهتی با علامت ثبت شده ی قبلی ندارد و چنانچه تشخیص دهد که علامتی واجد شرایط لازم برای ثبت نیست می تواند تقاضای ثبت برند را رد کند برای حفظ حقوق اشخاص در مورد مقابل تصمیات اداره ثبت قسمت آخر ماده 7 قانون ثبت علائم و اختیارات مقرر دارد در صورتی که تقاضای ثبت برند رد شود علتی که رد شده باید اعلام گردد.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  مشاوره مالیاتی چیست؟
•  گزارش حسابرسی چیست؟
•  مزیت استفاده از نرم افزار حسابداری
•  معاملات فصلی چیست؟
•  حسابدار کیست و وظایف حسابدار چیست؟
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری