مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

حسابداری انبار چیست؟

حسابداری انبار

یکی از بخش های اصلی هر سازمان و کارخانه و یا شرکت تولیدی، بخش انبار آن می باشد که نقش مهمی در بخش تولیدی، بازرگانی و خدماتی را دارد و از آنجایی که دارایی هر سازمانی بیشتر در انبار است پس حسابداری انبار نیز باید برای صاحبان آن کارخانه و یا سازمان، اهمیت داشته باشد.

حسابداری انبار چیست؟
تمامی موجودی های انبار توسط حسابداری انبار مشخص می شود و عملیات و فرآیند های حسابداری است که تعداد و مقدار محصولات و مواد اولیه در انبار را مشخص می کند و در پایان هر دوره مالی، حسابداری انبار و انبار گردانی انجام می شود. این فرآیند تقریبا سالی یکبار انجام می شود.
دارایی هر سازمان و یا کارخانه ای همان موجودی انبار است و ارزیابی آن اهمیت دارد و موجودی انبار، می تواند بر سود و مالیات شرکت به صورت مستقیم تاثیر گذار باشد.
در حقیقت صاحبان سازمان ها و مدیران تجاری با استفاده از اطلاعاتی که یک حسابداری انبار در مورد موجودی انبار در اختیار آن ها می گذارند می توانند هزینه ها را کنترل کنند، سفارش و تامین کالا را ایجاد کنند و نسبت به کمبود مواد اولیه تصمیم بگیرند.
رسیدن به موجودی کمی و کیفی کالاها از جمله مزیت های استخدام حسابداری انبار است که می تواند موارد زیر را نیز برای آن سازمان به وجود آورد:
- محاسبه و ارزیابی موجودی های در انبار و اعلام آن ها قبل از به اتمام رسیدن آن ها به مدیر تولید
- کاهش و عملیات حسابداری و تسهیل آن ها در پی صدور قبض انبار و تسهیل پرداخت مبلغ کالا به فروشنده
- جلوگیری از ازدیاد بیش از حد موجودی ( این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال کارخانه تولید مواد غذایی اگر موجودی بیش از حد داشته باشد ممکن است سبب فاسد شدن آن ها شود یا اینکه در مورد تولیدی فرش ماشینی، اگر یک طرح بیش از حد اندازه تولید شود قبل از فروش دوباره تولید شود، در سال بعد این طرح جز طرح های قدیمی و از مدا افتاده می شود که برای تولید کننده ضرر را در پی دارد چون مجبور است با هزینه بسیار کمتر از تولید آن را به فروش برساند. پس یک حسابداری انبار است که می تواند از این ضررها جلوگیری کند.
- دریافت و نگهداری و توزیع صحیح و سریع موجودی های انبار

شرکت حفیظ محاسب یک شرکت بزرگ حسابداری هست که حسابداری انبار را برای انواع سازمان ها، شرکت های تولیدی به نحو احسنت انجام می دهد. این شرکت می تواند اسناد مرتبط با انبار را بررسی کند که این اسناد شامل اسناد خرید در حسابداری انبار، اسناد انتقالی بین انبار، بهای تماد شده کالای تولید شده، بهای تمام شده کالای صادره می باشد. بررسی این اسناد است که می تواند اطلاعات دقیقی در مورد موجودی انبار بدهد و شرکت حفیظ محاسب در این زمینه توانایی لازم را دارد.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  مشاوره مالیاتی چیست؟
•  معاملات فصلی چیست؟
•  فرق حسابداری با حسابرسی چیست؟
•  مالیات بر ارزش افزوده چیست؟
•  کارت بازرگانی چیست؟ نحوه اخذ کارت بازرگانی
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری