مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

وظایف حسابدار در ماه

وظایف حسابدار رسمی

تا چندین سال پیش استخدام حسابدار برای شرکت های کوچک خیلی رواج نداشت زیرا اهمیت حسابداری هم برای مشاغل مشخص نبود. به مرور وضعیت به جایی رسید که امروزه حتی شرکت های کوچک هم از مزایای وجود یک حسابدار برخوردار هستند.
بسیاری از شرکت ها، به جای استخدام حسابدار، با یادگیری دوره ای کوتاه آموزش حسابداری مقدماتی، سعی می کنند این پست و مسوولیت را خودشان بر عهده بگیرند.
وظایف حسابدار در ماه
اول از همه وجود حسابدار حتی به صورت پاره وقت در هزینه های واحد اقتصادی موجب صرفه جویی می شود و هزینه های عملیاتی و هزینه های مربوط به حقوق و دستمزد به خوبی مدیریت می شود.
1. صرفه جویی در زمان:
زمان در یک کسب و کار به نوعی سرمایه ی پول است.  مهم ترین مزیت وجود حسابدار این است که نیازی به تمرکز بر مسائل مالی نخواهد داشت و می توان بر روی مدیریت بهتر و کسب و کار تمرکز داشت.در صورتی که اگر در زمینه خدمات حسابداری هزینه نکنید و خودتان انجام دهید زمان بیشتر نسبت به یک حسابدار انجام میشود.
2. مدیریت اطلاعات:
با استفاده از خدمات حسابداری و نرم افزار های حسابداری در مجموعه می توان حجم زیادی از اطلاعات را در رابطه با کسب و کار پیدا کرد.علاوه بر اطلاعات مالی که به صورت ماهانه از واحد اقتصادی خود بدست می آورید می توان قوانینی همچون قانون معافیت های مالیاتی مطلع شوید.با دانستن قوانین می توان هزینه های مالیاتی را کاهش داد بنابراین باعث صرفه اقتصادی می شود.
3. مشاوره متعدد و همراهی خوب برای رشد کسب و کار:
یک حسابدار می تواند نیروی کمکی بسیار خوبی برای رشد کسب و کار باشد.یک حسابدار با ارائه اطلاعات بی طرفانه و مفید می تواند در تصمیم گیری صحیح به شما کمک کند از طرفی یک حسابدار می تواند مشاوره ی خوبی برای شما باشد.
حالا که اهمیت نقش حسابدار نمایان شد و به اهمیت این قضیه پی بردید مهم ترین وظایف یک حسابدار را شرح می دهیم.
مقاله مربوطه: حسابدار کیست و وظایف یک حسابدار چیست؟
وظایف حسابدار رسمی
یک حسابدار رسمی برخلاف حسابرسی کارهای مداوم و پیوسته نیز دارد که در تمام طول سال انجام می شود یک حسابدار وظایف متنوعی دارد که این وظایف باتوجه به این که حسابدار در کجا مشغول به کار است فروشگاه کوچک است یا واحد اقتصادی بزرگ فرق می کند اما مهم ترین کارهای حسابدار در طول ماه شمامل موارد زیر است:
 تعیین مالیات حقوق:
براساس قانون تمام افرادی که مشغول به کار هستند و حقوق دریافت می کنند از خدمات تامین اجتماعی بهره می برند باید بخشی از حقوق خود را به دارایی بدهند نکته اینجاست که مالیات حقوق هر سال با سال دیگر متفاوت است و باید براساس سال جاری و بخش نامه هایی که ارسال می شود پرداخت شود .
یکی از وظیفه های مهم حسابدار در یک واحد اقتصادی این است که طبق قانون مالیات مربوط به کارکنان خود را محاسبه کند و آن را به حسابی که توسط وزارت اقتصاد و دارایی تعیین کرده واریز شود.
ماده قانونی مالیات های مستقیم این گونه است:
(درآمدی که شخص حقیقی یا حقوقی دیگر در قبال تسلیم نیروی نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران بر حسب مدت یا کار انجام شده به طور نقدی یا غیر نقدی تحصیل می کند مشمول مالیات بر در آمد حقوق است)
ارسال لیست بیمه:
یکی دیگر از وظایف حسابدار ارسال لیست بیمه می باشد که ماهانه انجام می شود. طبق قوانین همه ی واحد های اقتصادی و کارفرما ها 15 روز بعد از کسب و کار خود موظف هستند بیمه کارکنان را پرداخت کنند، حسابدار یک واحد اقتصادی باید ماهانه برای ارسال لیست بیمه اقدام کند و فیش حق بیمه را دریافت کند حسابداران می توانند به صورت حضوری یا از طریق اینترنت نسبت به ارسال لیست بیمه اقدام کنند.
 پرداخت مالیات ارزش افزوده و اظهارنامه:
قانون مالیات بر ارزش افزوده این گونه است که هر سال به 4 دوره مالی تقسیم می شود (بهار دوره 1،تابستان دوره 2
،پاییز دوره 3،زمستان دوره 4) بر اساس این بازه های زمانی حداکثر تا 15 روز بعد از پایان هر فصل مهلت داریم که اظهارنامه  ارزش افزوده را از طریق سامانه www.evat.ir ارسال کنیم و نسبت به پرداخت مالیات اقدام نماییم.
ارسال گزارشات خرید و فروش فصلی: 
مودیان مالیاتی باید پایان هر دوره براساس قانون مالیات های مستقیم و بخش نامه صادره گزارش خرید و فروش خود را براساس روال مشخصض شده و در مهلت قانونی به سازمان امور مالیاتیwww.tax.gov.ir ارسال نمایند.
عدم ارسال گزارشات فصلی در موعد مقرر مشمول جریمه می باشد.
ارسال اظهارنامه عملکرد:
مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد برای اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه هرسال و برای اشخاص حقوقی تا 4 ماه پس از پایان سال مالی می باشد
در صورتی که اظهارنامه مالیاتی در مهلت قانونی ارسال نشود مشمول جریمه خواهد بود.
• موارد ذکر شده از وظایف مهم حسابداران می باشد ولی حسابداران در کنار وظایف خود کارهای مهم دیگری نیز انجام می دهند که داشتن یک نرم افزار حسابداری مناسب بسیار کمک می کند تا موارد فوق را به درستی انجام دهند.
اگر توان استخدام یک حسابدار را ندارید می توانید با مشاورین آموزشگاه حفیظ محاسب تماس گرفته و در مورد خرید نرم افزارهای حسابداری مرتبط با شغل و حرفه خود، مشاوره بگیرید.
این آموزشگاه حسابداری، آموزش حسابداری مقدماتی و یا پیشرفته را نیز انجام می دهد.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  بررسی عملکرد مالی موسسات (قسمت اول)
•  شرایط بازار کار رشته حسابداری و مالی چگونه است؟
•  مزیت استفاده از نرم افزار حسابداری هلو
•  آشنایی با نرم افزار حسابداری هلو
•  مراحل درخواست پلمپ دفاتر تجاری قانونی
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری