مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

حسابداری صنعتی چیست؟

در مورد حسابداری صنعتی

یکی از شاخه های علم حسابداری که به نوعی از سخت ترین، جذاب ترین شاخه های حسابداری به شمار می رود را می توان حسابداری صنعتی معرفی نمود که بیشتر مورد توجه و تقاضای مدیران موسسات و صنایع می باشد. البته امروزه استفاده از حسابداری صنعتی تنها به موسسات و صنایع بزرگ محدود نمی گردد و می توان از این حسابداری در موسساتی همچون بانک ها، شرکت های بیمه، شرکت های حمل و نقل و بیمارستان ها و... از آن بهره برد. در حقیقت از این نوع حسابداری برای برنامه ریزی، کنترل و نظارت مدیران استفاده می نمایند که در باب تعریف کاملی از آن گروه محاسب مارکت به ارائه مقاله زیر در این راستا پرداخته است تا شما را در باب این سوال که حسابداری صنعتی چیست؟ آشنا نماید.

حسابداری صنعتی چیست؟
در حسابداری صنعتی وظیفه محاسبه بهای تمام شده محصولات صورت می گیرد که همین امر گاها این نوع حسابداری را به عنوان حسابداری صنعتی بهای تمام شده معرفی می نماید. از کاربرد های مهم در حسابداری صنعتی بررسی و ارزیابی دقیق هزینه ها می باشد که با بررسی آن بتوان با کمترین میزان بودجه به تولیدات بیشتر اقدام نمود. این اقدام حیاتی در باب تولید و پیشرفت شرکت های بزرگ تولیدی در باب کنترل هزینه ها می تواند تصمیمات دقیق و معقولانه تری را به همراه داشته باشد.
به طور کلی در حسابداری صنعتی بحث محاسبه و بررسی بودجه و تعیین هزینه‌های استاندارد و تنظیم آن، هزینه‌های واقعی عملیات، هزینه مراحل تولید، بررسی هزینه های هر محصول، تجزیه و تعیین سودآوری از طریق عرضه محصولات به بازار و در نظر گرفتن موجودی ها و اقلام ورودی صورت می گیرد که در باب انجام آن یک حسابدار صنعتی باید با وظایف خود در این حیطه به شرح زیر آشنا باشد.

وظایف حسابداری صنعتی چیست ؟
در باب حسابداری صنعتی به زبان ساده می توان ارائه بررسی های لازم در زمینه میزان بودجه و هزینه های صرف شده و دریافتی برای مدیران را بیان نمود که سبب می گردد تا بر اساس آن در باب خرید یا اجاره دستگاه های مورد نیاز و افزایش کارکنان یا تعدیل آن ها به تصمیمات دقیق و صحیح بیانجامد. حال در مورد حسابداری صنعتی می توان وظایف زیر را بیان نمود که یک حسابدار در این حیطه باید از آن ها آگاهی داشته باشد تا بتواند به حسابداری شرکت صنعتی اقدام نماید که می توان در اصل به این مباحث قوانین حسابداری صنعتی گفت.
- همکاری و مشارکت در زمینه اجرای برنامه ها و بودجه ها
- تعیین هزینه ها و سود ها برای انجام یک دور حسابداری
- انجام فعالیت ها بر اساس آیین نامه ها و دستور العمل ها و در صورت عدم دسترسی استفاده از شیوه های دیگر یا استعلام از مقام مافوق قبل از هرگونه فعالیت اجرایی
- تعیین ارزش موجودی ها برای بررسی هزینه ها و قیمت گذاری
- طبقه بندی هزینه ها
- آشنایی با تشکیلات سازمانی
- کنترل حساب های انبار
- توانایی طرح و تنظیم فرم های مربوط به حسابداری صنعتی
- توانایی محاسبه قیمت های تمام شده
- ارزیابی و بررسی اموال شرکت، امول از رده خارج شده و اموال مورد نیاز برای تهیه گزارش در باب اطلاعات و آمار
- آشنایی با تعریف مدیریت و فرایند های آن
- شناسایی اصول مرتبط با محاسبه قیمت های تمام شده
- شناسایی و صورت برداری از اموال و دارایی ها به صورت مقطعی در باب صحت سیستم نگهداری از اموال

روش های حسابداری صنعتی
در روش حسابداری صنعتی یکی از اصلی ترین اهداف را می توان تفکیک درآمد و هزینه و محاسبات سود و زیان ناشی از آن‌ها بیان نمود که در جهت کاهش هزینه‌ها به تحلیل عناصر تشکیل دهنده یک محصول می پردازند و اطلاعات دقیقی از هزینه‌های مرحله به مرحله از تولید یک محصول به طور مشخص را معین می نمایند. بدین ترتیب در صورتی که کالایی هنوز در خط تولید قرار نگرفته باشد مورد آنالیز در باب خط تولید، روند فعالیت و تمامی محاسبات حسابداری قرار می گیرد که در نهایت با گزارش گیری از آن ها می تواند به استراتژی تولید، نحوه برنامه ریزی و سیاست گذاری سازمان کمک نماید. اما در این روش حسابداری شیوه های مختلفی در باب روش های حسابداری صنعتی یا همان برآورد هزینه یابی وجود دارد که بسته به نیاز از روش های ذیل برای بررسی استفاده می نمایند:
- هزینه یابی جذبی: تمامی هزینه ها در تمامی مراحل از تولید گرفته تا دستمزد و ... در بهای تمام شده موجودی کالاها لحاظ می گردند.
- هزینه یابی مستقیم: بخشی از هزینه ها که با حجم تولید به طور مستقیم تغییر می نماید لحاظ می گردد.
- هزینه یابی برآوردی یا تخمینی: در این روش هزینه  ها برای یک قرارداد مورد پیش بینی قرار می گیرد و سپس با مخارج ایجاد شده پس از فروش مورد محاسبه قرار می گیرد.
- هزینه یابی سفارش کار: در این روش هزینه‌های تولید هر سفارش به طور مجزا از سایر سفارش‌ها جمع آوری و ثبت می‌شود و این بررسی فرآیند تولید از نقطه شروع تا خاتمه عملیات تولیدی صورت می پذیرد.
- هزینه یابی مراحل تولید یا مرحله ای: استفاده از این روش هزینه یابی برای مؤسسات تولیدی است که تکمیل تولیدات آنها در مراحل مختلف به صورت انبوه و یکسان انجام می شود.
- هزینه یابی استاندارد: در این روش هزینه یابی قیمت تمام شده با هزنیه های برنامه ریزی شده مقایسه و علت مغایرت مورد تحلیل قرار می گیرد.
البته در باب انجام حسابداری صنعتی لازم است تا در زمینه موارد زیر تسلط داشته باشید تا بتوانید در این حیطه موفق عمل نمایید.

پیش نیاز های ورود به حسابداری صنعتی
در باب ورورد به حسابداری صنعتی لازم است تا به موارد زیر تسلط کافی داشته باشید:
- آشنایی با انبار و حسابداری انبار
- آشنایی با بحث بودجه ها
- آشنایی در باب هزینه ها
- آشنایی با فرآیند طی شده در باب تولید کالا و خدمات
- آشنایی کامل با حسابداری مالی
- آشنایی با مراکز هزینه

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  انواع حسابداری مالی چیست؟
•  حسابداری صنعتی چیست؟
•  گزارش حسابرسی چیست؟
•  شرایط بازار کار رشته حسابداری و مالی چگونه است؟
•  مزیت استفاده از نرم افزار حسابداری
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری