مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

مراحل درخواست پلمپ دفاتر تجاری قانونی

پلمپ دفاتر قانونی

پلمپ دفاتر قانونی چیست؟
یکی از قوانین تجاری که بابت آن ماده ای مصوب شده، این است که تاجران کل موظف هستند نسبت ثبت پلمپ دفاتر کل، روزنامه، دارایی و کپیه و غیره که وزارت عدلیه به سبب نظام نامه قائم مقام این دفاتر قرار داده، اقدام نمایند. به منظور محفوظ ماندن اعتبار و رسمیت دفاتر تجاری، قوانین خاصی وضع شده است و یکی از آن ها را می توان این گونه بیان نمود که طبق قانون ماده 11 و 12 تجارت دفاتر نام برده در فوق باید جهت ثبت هر گونه معامله از سوی نماینده اداری، مراحل ثبت شماره گذاری، امضا و پلمپ باید طی شود. اخیرا پیشرفته شدن سیستم های اداری سبب شده تا مراحل درخواست پلمپ دفاتر تجاری قانونی به صورت اینترنتی از طریق وب سایت ثبت شرکت ها انجام شود. جهت اطلاع از روند این مراحل ثبت اداری پلمپ دفاتر قانونی شرکتها در پورتال اداره می توانید ادامه این مطلب را مطالعه بفرمایید.

مراحل درخواست
پلمب دفاتر قانونی اداره ثبت شرکتها

همان طور که گفته شد جهت اخذ و پلمپ دفاتر تجاری می توانید از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها اقدام و درخواست خود را ثبت نمایید. در این سامانه باید به قسمت پلمپ دفاتر تجاری مراجعه نمایید. در صورتی که متقاضی از اشخاص حقوقی باشد باید در قسمت اطلاعات متقاضی پلمپ نوع شخص را حقوقی انتخاب نماید. درج اطلاعاتی هم چون کد ملی، کد پستی، شماره تلفن و تابعیت در سامانه از الزامی است. با گذراندن هر مرحله پیامک مربوط به آن نیز برای شما ارسال می شود.

در ادامه وارد نمودن شروع سال مالی و شروع ماه مالی طبق مراتب مشخص شده در اساس نامه توسط شخص حقوقی و تکمیل خودکار پایان سال مالی توسط خود سامانه صورت می پذیرد که تاریخ ثبت و درخواست پلمپ به معنای شروع سال و ماه و روز مالی نمی باشد.

در مرحله بعدی انجام و وارد نمودن اطلاعاتی چون آدرس محل دریافت دفاتر پلمپ شده صورت می پذیرد که به دلیل ارسال دفاتر پلمپ شده به آدرس متقاضیان، بهتر است دقت کافی در وارد نمودن اطلاعات درست و صحیح انجام گیرد. در این قسمت ممکن است آدرس برخی از شهرها وجود نداشته باشد که بدین منظور باید متقاضیان به روش قبلی عمل نمایند.

در مرحله بعد تایید اطلاعات شخص حقوقی در صورت صحت داشتن باید یررسی و انجام شود تا به واحد ثبتی مربوطه ارجاع داده شوید. در قسمت بعدی شماره پیگیری به هر کاربر اختصاص داده می شود تا بررسی های بعدی طبق آن صورت پذیرد. هم چنین گزینش سمت تکمیل کننده اظهار نامه از فهرست مربوطه باید در سامانه قید شود.

ذکر اسامی و اطلاعات مربوط به بقیه اعضای هیئت مدیره مانند مشخصات فردی آن ها جهت وارد شده به مرحله بعدی الزامی است. در گام بعدی ثبت پلمپ دفاتر، با مشخص نمودن عضو و سمت اشخاص هیأت مدیره، محدود یا نامحدود بودن مدت تصدی و تاریخ شروع سمت در سیستم وارد شود. بعد از آن مشخص نمودن وضعیت حدود حق امضاء اعضاء هیأت مدیره و سمت عضو هیات مدیره نیز الزامی است.

فرم بعدی مربوط به اطلاعات دفتر مورد تقاضای شخص است که وارد و ذخیره کردن اطلاعاتی چون نوع دفتر کل و روزنامه، تعداد برگ و جلدهای دفتر باید صورت پذیرد. در مرحله بعدی نیز تایید صحت اطلاعات مربوط به اظهار نامه پلمپ و مدارک مورد نیاز انجام می گیرد.

پس از تکمیل اطلاعات اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر، مهر و امضاء و تایید گردد و همراه با مدارک زیر به اداره ثبت ارسال نموده تا دفاتر پلمپ شده به آدرس های قید شده بواسطه اداره پست ارسال شود. سپس با ارسال مدارک و اخذ کد پیگیری، گزینه پلمپ دفاتر را کلیک نموده و تاریخ تحویل مدارک به اداره پست و شماره پیگیری را در سامانه درج نمایید و گزینه پذیرش نهایی را کلیک نمایید تا به مرحله بعدی بروید.

کارشناس حقوقی پس از بررسی و تایید مدارک ارسال شده، اجازه پرداخت وجه دفاتر و پلمپ آن را صادر می نماید که متقاضیان باید به صورت اینترنتی در سامانه مبلغ را پرداخت نمایند.

مدارک مورد نیاز اخذ پلمپ دفاتر توسط اشخاص حقیقی:
-    کپی کارت ملی متقاضی
-    کپی پروانه کسب و یا مجوز فعالیت کسبی

مدارک مورد نیاز اخذ پلمپ دفاتر توسط اشخاص حقوقی:
-    کپی کارت ملی مدیر عامل و مهر شرکت
-    کپی روزنامه تاسیس شرکت
-    کپی آخرین تغییرات ثبتی شرکت در روزنامه رسمی (در صورت وجود تغییرات)
-    وکالت نامه یا معرفی نامه برای نماینده در صورتی که وکیل یا نماینده برای پلمپ دفاتر معرفی شده باشند.

ثبت مراحل
پلمپ دفاتر قانونی تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت ها
به منظور انجام تمامی مراحل منوط به پلمپ دفاتر قانونی سال 1400 در کم ترین زمان ممکن و قطعیت آن می توانید به فروشگاه اینترنتی محاسب مارکت و ثبت درخواست خود با مشاوران و مسئولین ما در این زمینه مطرح نمایید. این شرکت تمامی مراحل اداری را به صورت کامل با کمترین هزینه برای رفاه و راحتی متقاضیان اجرا می نماید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  حسابداری صنعتی چیست؟
•  تفاوت حسابداری شرکتی با حسابداری دولتی چیست؟
•  آشنایی با نرم افزار سپیدار
•  مزیت استفاده از نرم افزار حسابداری
•  با کارهای شرکت های حسابداری بیشتر آشنا شوید
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری