مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

7 راز حسابدار موفق چیست؟

خصوصیات حسابدار موفق

حسابداری یک شغل بسیار حساس است که اشتباهات کوچک می تواند برای صاحبان مشاغل، سازمان ها، ارگان های خصوصی و یا دولتی به وجود آورد. از طرفی دیگر درایت و زکاوت یک حسابدار در حساب های مالی می تواند منجر به افزایش سود شود.

7 راز حسابدار موفق چیست؟
 - شناخت خود و شناخت و شناسایی شغل از نظر توان و اقتدار
- یک حسابدار حتما باید اعتماد به نفس داشته باشد
- یک حسابدار برای خود باید یک الگوی کاری داشته باشد
- باید استقلال کاری و مالی داشته باشد
- باید اخلاق حرفه ای داشته باشد
- ارتباطات قوی داشته باشد
- یک حسابدار باید به فکر این باشد که ارتقاء شغلی خود را بالا ببرد
حال هرکدام رابه صورت کامل شرح می دهیم:

1. شناخت خود و شناخت شغل حسابداری:
همان طور که در قرآن کریم آمده همه ی انسان ها برای هدفی خاص آفریده شده اند و در این نظام هستی کاری را به عهده دارند،و خداوند هر انسانی را برای ماموریتی خلق کرده که براساس استعداد انسان ها باهم فرق می کند، افرادی که از شغل لذت نمی برند مامورتی که خداوند در اختیار آن ها قرارداده را به درستی انجام نمی دهند. شخصی موفق است که از شغل خود لذت ببرد و در این راستا که شبانه روز به کار و فعالیت مشغول است بتوانند به پیشرفت خود و جامعه کمک کنند.
اگر انسانی بدون علاقه به کار خود مشغول شود نه تنها کارش را به درستی انجام نمی دهد بلکه در کشمکش درونی با خود سبب فرسودگی جسم خود نیز می شود این افراد هرگز پیشرفتی نخواهند کرد و همیشه در حال گریه و شکایت خواهند بود .
گاهی اوقات دلمردگی شغلی و نداشتن علاقه به شغل عواقبی را در پی دارد از قبیل:
•    صبح ها حاله بدی دارند بخاطر رفتن به سرکار
•    از همکاران ناراضی هستند
•    کسل و بی حوصله هستند و بسیاری از موارد دیگر

 در قرآن کریم آمده است که "و این کرامت انسان از ویژگی های اوست که سایر مخلوقات از آن بی بهره اند"
2. اعتماد به نفس
اعتماد به نفس برای هر انسانی لازم و ضروری است.  فردی که اعتماد به نفس ندارد مثل این است که هیچ چیزی ندارد
وقتی زندگی بزرگان را بررسی می کنیم به این نتیجه می رسیم که این افراد یک وجه مشترک دارند و آن این است که همه ی آنها اعتماد به نفس دارند. یعنی خودشان را شناخته اند و ضعف هایشان را برطرف نموده اند و با ساختن بنای باورها و ذهنیت ها به بالا بردن اعتماد به نفس خود کمک کرده اند.

3. یک حسابدار باید برای خود الگو داشته باشد:

افراد متخصص و موفق در رشته ی خود بیابید و نگرش، اعتقادات و ارزش های آنها را تقلید کنید و با مطالعه کتاب هایی در این زمینه سطح خود را ارتقاء دهید.

4 .
یک حسابدار باید استقلال طلبی داشته باشد هم از نظر مالی و هم از نظر کاری بتواند روی پای خودش باشد و شخصیت وابسته ای نداشته باشد
5.
یک حسابدار باید اخلاق حرفه ای داشته باشد یعنی راز دار باشد، امانت دار خوبی باشد و بتوان به او اعتماد کرد و مسئولیت پذیر باشد و کاری را که انجام داده به عهده بگیرد.
6.
ارتباط قوی داشته باشد و بتواند روابطی در قالب چارچوب وکاری مفید و درستی را با دیگران برقرار کند.
7.
به دنبال ارتقاء شغلی باشد:
همه ی انسان های موفق به دنبال پیشرفت کردن هستند هیچ پیشرفتی ممکن نیست مگر با تغییر کردن این تغییر ممکن است تغییر موقعیت ،مکان،شغل و خیلی موارد دیگر باشد.
انسانی که بدنبال رشد و ترقی نیست مانند آبی است که در جایی ساکن است و تبدیل  به گندابی شده و یا مرده ای است در میان زندگان. با پیشرفت مادی و معنوی است که انسان به درجه ای از تعالی می رسد  و در دنیای مادی و معنوی مورد احترام و کرامت قرار می گیرد.

این گونه می توان گفت که حسابداری در هر شغل و سمتی بسیار مهم است. اشتباهات کوچک می تواند ضررهای زیادی را به همراه بیاورد و هم چنین درآیت و سلیقه ی یک حسابدار می تواند بسیار برای مجموعه سود آور باشد
هر حسابداری که بخواهد در کارش پیشرفت کند و مدیرمالی شود باید مهارت های خود را پروش دهد و تقویت کند.
حال به چند ویژگی حسابدار موفق اشاره می کنیم:
- تمرکز کامل و جامع بر یک یا دوشاخصه حسابداری علاوه بر این که آشنایی با همه ی انواع حسابداری داشته باشد
بهتر است که یک حسابدار علاوه بر اینکه آشنایی کلی با همه ی انواع حسابداری داشته باشد تمرکز خود را بریک یا دوشاخصه بگذارد این وقت گذاشتن باعث می شود تجربه بالایی در این زمینه بدست بیاورد.

- آشنایی با فناوری اطلاعات و کار کردن با نرم افزار حسابداری:
امروزه در همه ی شرکت ها یکی از ابزار های مدیریتی و مالی نرم افزار هست پس لازم است حسابدار با نحو کار نرم افزار های حسابداری آشنایی داشته باشد
- قدرت بالای تجزیه و تحلیل اطلاعات وبتواند سود و زیان شرکت را به صورت دقیق محاسبه کند:
یکی از وظایف حسابدار، تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت است و بتواند گزارش های مدیریتی را ارائه دهد .گزارش هایی که مدیر و صاحبان سهام متوجه می شوند سود کرده اند یا نه.پس لازم است حسابدار قدرت تحلیل و نتیجه گیری صحیح بر اطلاعات مالی شرکت داشته باشد
- آشنایی کامل با حسابداری حقوق و دستمزد ،قوانین کار و روش محاسبه حقوق:
یکی از وظایف های حسابدار این است که حقوق و دستمزد کارکنان است، البته که حسابداری حقوق و دستمزد یک شاخه تخصصی حسابداری است اما همه ی حسابداران باید با حقوق و دستمزد آشنا باشند
- تسلط به قوانین مالیاتی:
بحث مالیات بسیار جامع و حساس است اشتباه قابل جبران نیست و دربرگیرنده هزینه های زیادی خواهد بود
- ارائه دادن راهکارهایی برای کم کردن هزینه ها و بالا بردن سود شرکت:
حسابداری که به دنبال پیشرفت است و می خواهد مدیر مالی شود باید بتواند برای مدیریت سازمان مثل یک مشاور عمل کند او باید بتواند راهکارهایی برای بالا بردن سود شرکت داشته باشد و بتواند هزینه ها را کاهش دهد لازمه این امر این است که در جریان همه جزئیات باشد و دقت کافی را در کار خود داشته باشد.
- داشتن روابط عمومی بالا و سخنوری:
حسابدار باید بتواند توانایی خوبی در برقرار کردن ارتباط با مدیران و سهامداران وسازمان های بیرونی داشته باشد بتواند ارتباط خوبی با همکاران خود داشته باشد.
- دقت بسیار بالا در کار:
دقت داشتن و نظم و به خرج دادن در کارها لازم و ضروری است مخصوصا برای حسابداران زیرا حسابداران تمام روز با اعداد و ارقام سر و کار دارند و باید به صورت دقیق اطلاعات مالی را ثبت کنند

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  حسابداری صنعتی چیست؟
•  راهنمای اخذ جواز تاسیس
•  آموزش حسابداری ویژه اشتغال به کار در بهترین آموزشگاه تخصصی حسابداری
•  اهمیت حسابداری برای شرکت های کوچک
•  مالیات بر ارزش افزوده چیست؟
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری