مشاوره و پشتیبانی : 09131633401 | 03155583532

اهمیت حسابداری تولیدی

حسابداری تولیدی

شرکت حسابداری و حسابرسی محاسب مارکت، خدمات حسابداری شرکت های تولیدی و صنعتی را انجام می دهد.
حسابداری تولیدی
به عنوان یکی از زیر شاخه های حسابداری اهمیت زیادی دارد و در بخش های مختلف تولیدی قابل لمس است و در بخش تولیدی نقش مهمی را ایفا می کند این نوع حسابداری برای اداره تجارت و کنترل کردن آنها لازم است.
همچنین مدیریت یک تجارت به داده ها، سوابق، گزارش ها، تجزیه و تحلیل ،اطلاعات دقیق درباره دارایی ها و بدهی ها و سود ها نیاز دارد و به همین دلیل است که این نوع حسابداری برای هر نوع فعالیتی مهم است.
مقاله مربوطه: حسابداری تولیدی چیست؟
اهمیت حسابداری تولیدی
قبل از پرداختن به دلایل اهمیت حسابداری تولیدی بهتر است تعریف دقیقی از این نوع حسابداری ذکر کنیم.
در تعریف حسابداری تولیدی باید گفت که:
حسابداری در شاخصه تولیدی یکی از انواع حسابداری است که در آن با توجه به داده ها و اطلاعات حاصل از شرکت ها وسازمان های مختلف، افراد به تجزیه و تحلیل سود و زیان ناشی از تولید بخش های مختلف می پردازد.
در واقع یک حسابدار که در بخش تولیدی مشغول به کار است اطلاعات مدیرتی در مورد وضعیت مالی تجارت را ارزیابی کرده و معاملات مالی یک شرکت را به منظور بررسی سود و زیان بررسی می کنند.
چنانچه شرکت ها از خدمات مربوط به این نوع حسابداری استفاده نکنند پیش بینی می شود که با خسارات و عوارض جبران ناپذیری روبه رو شوند و در حقیقت این نوع حسابداری به شرکت ها کمک میکند که حساب خود را به روز نگه دارند و این حساب ها را مطابق استانداردهای موجود ارزیابی کنند.

به منظور اینکه شرکت های مختلف بتوانند به اهداف مدیریتی خود دست پیداکنند. برنامه ریزی برای هربخش بسیار مهم است .برنامه ریزی در بخش های مختلفی همچون وجه نقد ،برنامه ریزی فروش،برنامه ریزی تهیه،تعیین مقدار سهام ،برنامه ریزی توسعه ،تعیین سود و مواردی از این قبیل به میزان زیادی به اطلاعات و داده های حاصل از حسابداری تولیدی بستگی دارد.صاحبان مشاغل باتوجه به این داده ها و اطلاعات می توانند در مورد بخش های مختلف یک شرکت تصمیم گیری کرده و برنامه ریزی های مورد نیاز را طرح ریزی کنند.

اهمیت حسابداری تولیدی در هزینه
هزینه های تولید در واقع مجموعه ای از هزینه های مربوط به هزینه های مواد اولیه و هزینه های تبدیل این موارد به محصولات است در اصل کلیه هزینه های تولید باید به واحد تولیدی اختصاص داده شود تا صورت حساب های مالی مربوط به یک شرکت مطابق با مقررات و استانداردهای موجود باشد.
هزینه های مربوط به یک واحد تولیدی برای ارزیابی موجودی و کالاهای به فروش رفته نیز استفاده می شود هزینه های مربوط به حسابداری تولیدیبه طور معمول به سه دسته تقسیم می شوند:
• مواد خام
• نیروی های مستقیم
• هزینه های سربار
*موادخام:
هزینه مربوط به تهییه موادی که برای ساخت محصول نهایی ضروری هستند. مثل آلومینیوم برای تولید قوطی نوشابه
*نیروی کار مستقیم:
هزینه هایی که در رابطه با حقوق و دستمزد افرادی که این مواد خام را به محصول تبدیل می کنند و در فرآیند های تولید نقش ایفا می کنند.
*هزینه سربار:
شامل تمام هزینه های مربوط به تولید یک محصول است این هزینه ها به صورت غیر مستقیم می باشند و شامل:هزینه های تعمیرات و نگهداری تجهیزات، استهلاک، آب و برق، حقوق سرپرستان تولید و مواردی از این قبیل می باشد.
در واقع برنامه ریزی برای بخش های ذکر شده اهمیت زیادی دارد و نشان دهنده ی اهمیت حسابداری تولیدی است و کوچکترین مشکل در این بخش می تواند باعث توقف خط تولید شود و به ضرر شرکت می باشد.

مسئولیت حسابدار تولیدی
یک حسابدار تولیدی با ارزیابی و بررسی موجودی، هزینه و کالای فروخته شده سر و کار دارد به منظور ارزیابی یک شرکت تولیدی لازم است که حسابدار به مواد اولیه ،فرآیند کار و کالاهای نهایی که تولید می شوند آگاهی داشته و با آن آشنا شوند در واقع لازم است که این نوع اطلاعات در ترازنامه های مربوط به هر شرکت ثبت شوند.
برای ارزیابی این نوع اطلاعات باید حسابداران تولیدی با وظایف خود آشنا باشند که شامل:
 تخصیص هزینه های مستقیم
 تخصیص هزینه های سربار
و در پایان باید گفت که فردی که به عنوان حسابدار تولیدی می باشد باید قدرت تحلیل و تجزیه بالایی داشته باشد و بتواند با مشتریان شرکت روابط خوب و درستی برقرار کند و آنها را برای سرمایه گذاری در شرکت مورد نظر تشویق کنند.
توانایی استفاده از نرم افزارهای حسابداری کمک مفیدی به آنها می کند که کارها را به راحتی انجام دهند و در زمان آنها صرفه جویی شود و هم چنین برخورداری از این مزیت به حسابداران کمک می کند تا از لحاظ شغلی ارتقا داشته و به درآمد بالایی دست پیدا کنند.
برنامه حسابداری تولیدی هلو، یکی از نرم افزارهای حسابداری است که برای شرکت های تولیدی بسیار مناسب می باشد.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  تفاوت حسابداری شرکتی با حسابداری دولتی چیست؟
•  مزیت استفاده از نرم افزار حسابداری هلو
•  همه چیز درباره مشاوره مالیاتی و دلایل اهمیت آن
•  تفاوت حسابداری شرکت های دولتی با حسابداری شرکت های غیر دولتی
•  شرح وظایف و دستورالعملهای واحد حسابداری بیمارستان ها
حسابداری
خرید نرم افزارهای حسابداری